log

mcas

MCAS-y – rekordowe zainteresowanie i rekordowa liczba zajęć

O połowę więcej uczestników i o ponad 40 % więcej zajęć niż zakładano - tak wyglądał miniony 2019 rok w Międzyosiedlowych Centrach Aktywności Senioralnej.Do MCAS-ów zapisała się rekordowa liczba, bo ponad 750 tarnowskich seniorów. Przypomnijmy, że projekt zakładał, że będzie w nim brało udział 500 osób z Tarnowa w wieku powyżej 55 lat. Zainteresowanie było największe w pięcioletniej historii projektu.

Tak duże zainteresowanie sprawiło, że w Centrach przybyło bezpłatnych zajęć.

W ramach projektu planowano 500 godzin mających na celu poprawę sprawności intelektualnej uczestników. Tymczasem odbyło się ponad 600 godzin. Były to m.in. warsztaty komputerowe, nauka języka angielskiego, zajęcia artystyczne, zajęcia ze śpiewu.

Zdecydowanie więcej było również zajęć mających na celu poprawę sprawności fizycznej uczestników.

W czasie całego projektu planowana 800 godzin. Do grudnia zorganizowano 1274 godziny, w tym:

- 734 godziny Nordic Walking/fitness/pilates/zumba/tańce/basen

- 540 godziny zajęć usprawniających z fizjoterapeutą.

Oznacza to, że zajęć było o ponad 40 % więcej niż wymagał projekt.

Od połowy lutego do grudnia 2019 w każdym z 4 Centrów prowadzone były Kluby, otwarte 5 dni w  tygodniu przez minimum 4 godziny. Seniorzy chętnie spotykali się przy kawie, herbacie, świętowali imieniny, urodziny.

W ramach Mobilnego Centrum Aktywności Senioralnej z kilkadziesiąt godzin zajęć skorzystali seniorzy skupieni przy domu parafialnym w Krzyżu oraz seniorzy uczący się tańczyć.

Odbyły się wyjazdy integracyjne, m.in. do Zakopanego i Kielc. Nie zabrakło spotkań, imprez okolicznościowych.

W ramach MCAS seniorzy rozwijali działania o charakterze wolontaryjnym. Pomagali sąsiadom w domach, robili dla nich zakupy, chodzili wspólnie na spacery. Cykliczną formą działań wolontaryjnych było uczestniczenie 9 seniorów w cotygodniowych spotkaniach i współpracy z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy "Zielona Przystań".

Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie Tarnowskiego Tygodnia Seniora i Tarnowskiego Dnia Seniora, które cieszyły się olbrzymią popularnością. W Tarnowskim Dniu Seniora w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim wzięło udział aż ponad 340 seniorów - co także było rekordową liczbą. Zorganizowane zostały kampanie społeczne, m.in. dotyczące bezpieczeństwa na drodze, rozdano ponad tysiąc oklasków w ramach akcji "Widzimy się". Tak jak przed rokiem seniorom wydawane były specjalnie przygotowane broszury „Bezpieczny senior”. W ulotce w prosty sposób przedstawione są metody oszustów, którzy od osób starszych wyłudzają pieniądze, podając się np. za wnuczka czy policjanta.

Tak jak w poprzednich latach Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej prowadzone były przez cztery tarnowskie organizacje pozarządowe, w ramach porozumienia zawartego przez Stowarzyszenie Medycyna Polska – lidera projektu, KANA Tarnów, Stowarzyszenie KANON i Stowarzyszenie „Senior na Czasie”. Centra odbywały się w ramach Budżetu Obywatelskiego – ten projekt wybrali tarnowianie w głosowaniu na Budżet Obywatelski Miasta Tarnowa. Projekt był współfinansowany w 2019 r. z budżetu miasta Tarnowa w kwocie 400 tysięcy złotych.

Aktualności

blank2

Our website is protected by DMC Firewall!