log

mcas

O demencji bez tabu (do pobrania)

Polskie Towarzystwo do Walki z Kalectwem Oddział w Tarnowie wydało broszurę „Wsparcie seniorów z chorobami otępiennymi - poradnik dla opiekunów”. Celem poradnika jest szerzenie wiedzy o dolegliwościach wieku podeszłego.

 

broszurabroszura- Zależy nam na jasnym przybliżeniu tematyki otępiennej, jak rozróżnić fizjologiczny proces starzenia się od wczesnych objawów klinicznych otępienia, gdzie kierować się po pomoc w sytuacjach niepokojących, w jaki sposób radzić sobie z chorobą i jej konsekwencjami, jak wpływać na zwiększanie zasobów mózgowych - podkreśla Jacek Dęboś, wiceprezes tarnowskiego oddziału TWK.

Ponieważ choroby otępienne powodują pogorszenie funkcjonowania w wielu obszarach życia osoby starszej, jak i stają się kłopotem dla bliskich, niezwykle ważne jest szybkie identyfikowanie wczesnych objawów zachorowania oraz podjęcie odpowiednich działań hamujących rozwój choroby. Ze statystyk wynika, że demencja występuje u 8-10% osób po 65 roku życia, a u osób, które skończyły 80 lat zachorowalność sięga 50%. Broszurę można otrzymać bezpłatnie m.in. w siedzibie tarnowskiego oddziału przy ul. Mościckiego 14, jest także do pobrania w wersji elektronicznej na www.twk-tarnow.pl oraz www.centrasenioralne.pl

 

Od kwietnia do grudnia 2017 r. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Tarnowie realizowało Projekt ASOS 2017 „Aktywni i pomocni - zawsze razem!” Projekt został dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Uczestnikami projektu byli mieszkańcy Tarnowa oraz okolicznych powiatów: tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Projekt objął kompleksowym wsparciem 75 seniorów 60 + niepełnosprawnych z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, a wśród nich 17 seniorów, którzy ze względu na choroby otępienne znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji zagrażającej ich całkowitym wykluczeniem społecznym. W ramach projektu we współpracy z seniorami została opracowana broszura.

 

POBIERZ BROSZURĘ

Aktualności

blank2

Our website is protected by DMC Firewall!