log

mcas

Seniorka i Senior Roku

Podczas październikowej gali Tarnowskiego Dnia Seniora po raz pierwszy wręczone zostały przez prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę tytuły Seniorki Roku i Seniora Roku. Warto bliżej poznać laureatów.

 

Danuta Kisielewska

Działa w MCAS Wschód. Współtworzyła pierwszy Klub Seniora "Kolorowa jesień" w Tarnowie, kładąc nacisk na międzypokoleniową integrację. Jej działania o charakterze wolontaryjnym nakierowane są na pomoc drugiemu człowiekowi, odwiedza niepełnosprawnych seniorów, wraz z innymi seniorami przygotowuje paczki świąteczne dla dzieci na święta, a w wakacje podczas upałów rozdawała wodę mineralną mieszkańcom Tarnowa. Osoba sumienna, bardzo skromna, ale przede wszystkim niezwykle skuteczna. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami, pracowita i uczciwa.

- Projekt MCAS, w którym aktywnie brałam udział, oceniam bardzo wysoko. Jestem pod wrażeniem tego jak wiele można zrobić wspólnie: ciekawe zajęcia sportowe, taneczne, artystyczne, wycieczki bliższe i dalsze, gdzie na trasie poznawaliśmy się wzajemnie ucząc się integracji i tolerancji wobec swoich słabości.  Poznałam sposoby udzielania pierwszej pomocy i to zrobiło na mnie największe ważenie. W Tarnowie tak wiele robi się dla seniorów, chociażby podświetlane przystanki autobusowe, czy też elektroniczne tablice informacyjne. Zapisuję się na kolejny projekt z największą przyjemnością.

 

Jan Marzec

Działa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie. 
Jego aktywność przejawia się w organizowaniu różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych dla seniorów. Jest bardzo kreatywny, współtworzył i od 10 lat śpiewa w "Tercjum", "Fermata" i kabarecie PIN. Zainicjował działania służące rozwojowi wolontariatu na UTW i upowszechnianiu idei wzajemnej pomocy wśród seniorów. Współtwórca projektu działań razem ze studentami "Razem tworzymy senioralną przestrzeń". Bliskie są mu sprawy miasta i jego rozwoju. Powszechnie lubiany i szanowany za niezwykle serdeczny stosunek do ludzi. Charyzmatyczny z umiejętnością skupiania ludzi wokół siebie. Życzliwy, wyrozumiały i niezwykle koleżeński.

- Jestem słuchaczem UTW, ale z uwagą obserwowałem jak działają MCAS-y. To bardzo wartościowy projekt. Centra zbliżyły ludzi. U nas na różnego rodzaju zajęcia i wykłady przychodzi blisko 600 osób, więc trudno o tego rodzaju bliskość jak w klubach seniora. Tu spotykali się sąsiedzi, którzy mieszkając latami w tym samym bloku zamieniali ze sobą tylko pozdrowienia. W klubach poznali się bliżej, znają się po imieniu, wspólnie działają, lepiej się rozumieją. W kontaktach międzyludzkich, to niezwykle ważne - być blisko. W przypadku seniorów tym bardziej, bo w przypadku choroby lub innej trudnej sytuacji życiowej można liczyć na pomoc sąsiada, ewentualnie przyjaciół z klubu. Moim zdaniem projekt MCAS można porównać do klamry łączącej ludzi.

Aktualności

blank2

Our website is protected by DMC Firewall!